P00617 102614Сьогодні, 17 червня, у Західному Міжрегіональному управлінні юстиції відбулась прес-конференція за участі начальника упраління Юрія Добоша та адвоката Андрія Стельмащука.

Юрій Добош працює керівником Західного Міжрегіонального управління юстиції майже 6 місяців після перемоги у відкритому конкурсі. За його словами, найбільш складною і болючою за ці пів року на посаді була боротьба з корупцією.

Зміни почались із ліквідації схем у сфері утилізації конфіскату, припинення маніпуляцій з оцінкою майна, а також введення електронної системи документообігу та популяризації онлайн-сервісів серед мешканців. Багато із цих нововведень стосувалися, зокрема, роботи Державної виконавчої служби.

Дивовижне зникнення конфіскату?

"Ми перекрили корупційні потоки в сфері утилізації. Раніше, за документами конфісковані товари знищувалися, а насправді продавались за готівку на чорному ринку, неофіційно. Це стосувалося усіх груп товарів: продукти харчування, алкоголь, тютюнові вироби. автомобільні запчастини. Будь-що! Що ми робимо далі? Наша команда закінчує розробку технічних вимог та оголошуватиме публічний тендер. Ніяких кишенькових прокладок, ФОПів та фірм з одним директором - лише великі відомі компанї з іменем. 

Ми перші в Україні напрацювали практику переробки алкоголю замість його знищення у вигляді виливання. Ми підписали договір з ДП "Укрепирт" і проводимо абсолютно безпрецедентну акцію - передаємо на переробку 20 000 літрів алкогольних напоїв. Це наше особливе досягнення, яке ляже в основу нової практики - переробки замість виливу! Звичайно, якщо раніше під виглядом утилізації просто збували алкоголь, то зараз не всі щасливі від цих нововведень.

Як приклад - мій заступник, начальник Державної виконавчої служби у Львівській обасті Юрій Сало спробував приховати від мене наявність 20 тисяч літрів і виконавче провадження, по якому воно проходило, за що отримав догану. І очевидно що мої дії дуже не подобаються кінцевим бенефіціарам цих схем. Є певна категорія людей, які не звикли працювати чесно.

Також коли я намагаюся повернути кошти в бюджет за вилучені кольорові та чорні метали при утилізації 33-ох транспортних засобів, а гроші до нас не повертаються - мене це сильно непокоїть. Мені не подобається Державна виконавча служба Львівщини, зокрема заступник Юрія Сала, Тарас Бесараб - начальник відділу примусу ДВС. Він без жодних повноважень, передбачених на посаді, без жодних довіронестей від мене підписує акти виконаних робіт і визнає, що утилізатор повіністю виконав свою роботу, приймає її, але при цьому жодних грошей у бюджет не перераховано, і навіть не проведено розрахунки про перерахування. За це пан Бесараб також отримав догану.

Окрім того, ми припинили маніпуляцї з оцінкою майна при його реалізації. Раніше, виконавці самі залучали вигідних для себе оцінювачів. яким вони диктували бажану онiнку продукту. а також суттсво завишували ціни самої оцінки. Шо ми зробили: встановили високі прохідні пороги та оголосили публічний тендер на закушвлі послуг оцінки. Тепер державні виконавці не можуть впливати на незалежних оцінщиків.

Ми і надалі будемо працювати чесно - це позиція принципова Президента, яку поділяємо ми. І я впевнений, що Львівщна покаже достойний приклад того, як можна працювати вікрито і якісно", - каже начальник Західного Міжрегіонального управління юстиції Юрій Добош.

Виконавча служба оголосила війну?

Одразу після блокування корупційних схем від Державної виконавчої служби до Західного Міжрегіонального управління юстиції приїхала Комісія внутрішньої безпеки з метою перевірки ДВС.

"Але за абсолютно не дивним збігом обставин, комісія перевіряла не ДВС, а мене. В присутності моїх працівників керівник мобільної групи Олександр Марченко дозволяв собі погрожувати мені кримінальною відповідальністю і закидав мені перевищення службових повноважень. Оскільки "пришити" кримінал за відсутності будь-яких аргументів і адекватних доводів доволі складно, то результатом цього всього став протокол їх комісії, за яким мене притягнули до дисциплінарної відповідальності. До слова, комісія яка приїхала здебільшого складалась із поточних працівників або вихідців з виконавчої служби.

6 травня зі мною зв'язався заступник міністра юстиції з питань виконавчої служби Андрій Гайченко, який сказав, що зі мною зв'яжеться радник Міністра юстиції. Мене викликали на поліграф. За "збігом обставин", проводив мене туди той самий пан Марченко, який мені погрожував. Стосовно процедури можу сказати, що це абсолютний фарс і інсинуація, оскільки проводилося це 4 години, поліграфологи були одягнуті у верхінй одяг, мене змусили роздягнутися. Умови були вкрай некомфортні. Належним чином не дотримані норми оформлення документів. Поліграфологи не представилися, не сказали на яких вони посадах, не підписалися під моєю заявою про проходження поліграфу, не представили мені результати опитувань, не запропонували отримати довідку. І на сьогоднішній день мені не відомі офіційні результати цього поліграфу", - згадує Юрій Добош.

"Надайте пояснення, а ми придумаємо проступок"

Згодом у Києві відбулось засідання Дисциплінарної комісії, проте Юрій Добош каже, що конкретного звинувачення йому не пред'явили.

"Усе, що відбувалось тоді, нагадувало виставу з точки зору юриспруденції. Матеріали справи абсолютно пусті. Членів комісії фактично зробили заручниками ситуації. Не потрібно мати юридичної освіти, щоб розуміти - якщо ти приходиш давати пояснення щодо якогось дисциплінарного проступку, то тебе викликають за конкретним звинуваченням. А у цій справі такої ясності не було. Ми поставили пряме запитання членам комісії, але відповіді не отримали", - пояснює адвокат Андрій Стельмащук.

Натомість від Юрія Добоша вимагали пояснення за проступок.

"Дисциплінарна комісія за результатами перевірки Комісії внутрішньої безпеки склала протокол, який власне і став підставою для притягнення мене до дисциплінарної відповідальності. Головою Дисциплінарної комісії є заступник директора департаменту Державної виконавчої служби пан Чорнобай. Мене запросили на засідання комісії, але вона абсолютно не спромоглась пояснити стосовно якого дисциплінарного проступку я маю надати пояснення. Натомість мені відповіли, що "ви надайте пояснення, а ми подумаємо, який проступок ви зробили". З чого я дійшов висновку, що жодного проступку немає і це абсолютний нонсенс.

Усі мої клопотання були відхилені. Мені поставили всього два запитання, на які я дав абсолютно зрозумілі відповіді, які спростовують висновки Комісії внутрішньої безпеки, на яких було побудоване це звинувачення. Ніякі мої аргументи не стримали комісію від висновків, що я не належно виконую свої обов'язки та ніби-то перевищую повноваження. Під час цього засідання проводилась відеофіксація, але наразі з невідомих причин цей запис не оприлюднено, і ми володіємо лише аудіозаписом розмови, зробленим самостійно", - каже начальник Західного Міжрегіонального управління юстиції Юрій Добош.

Доступність та відкритість

Не зважаючи на перепони у роботі, очільник юстиції Львівщини поділився цілями на найближче майбутнє.

"Пріоритетом для нас залишається боротьба із корупційними схемами.

Також маємо багато завдань по цифровізації процесів, по підвищенню ефективності роботи. Адже ми перші зі всіх регіонів запустили повністю інтегровану eлектронну систему документообігу. Як було до того: незручний документ зникав назавжди. строки відповідей не дотримувалися, поширена практика проставлення віз та підписів заднім числом. Що зробили ми? Бачимо до секунди, коли проставлений підпис, дисципліна та контроль. Всі файли на вході скануються системою і доступні керівництву. 

Окрім того, ми суттєво популяризували наші онлайн сервіси (онлайн будинок юстиції, веб портал. успішно запустили послугу сМалятко) та продовжимо це робити.

Сильним ударом була для нас пандемія, оскільки юстиція є є органом, що дуже тісно спілкується безпосередньо зі споживачами своїх послуг - з громадянами. І ми мали велику паузу у прийомі та консультуванні людей.

Я вірю у Президента та вірю, що молоді люди можуть змінити цю систему в країні на краще", - каже начальник Західного Міжрегіонального управління юстиції Юрій Добош.